Dünya

Kremlin Sözcüsü Peskov: ‘Rusya, Putin ve Zelenskiy arasındaki bir toplantıya karşı değil’

Rusya’nın Ukrayna’da saldırıları devam ederken, bölgede yeniden istikrarın sağlanması için gerçekleştirilen Rus-Ukrayna müzakereleri sekteye uğradı. Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov müzakerelere ilişkin yaptığı yeni açıklamasında, “Rusya, Putin ve Zelenskiy arasındaki bir toplantıyı reddetmiyor, ancak hazırlık olmadan bu toplantının gerçekleşmesi imkansız” dedi.

“Ukrayna’da yargılanan Rus askerinden bilgim yok”

Rusya’nın Ukrayna saldırıları sırasında yakalanan ve sivilleri öldürmekle suçlanarak tutuklanan bir Rus askerinin bugün Ukrayna’da yargılanacağı konusuna ilişkin de konuşan Peskov, “Maalesef bu dava veya başka davalar hakkında bir bilgim yok. Bunun ne kadar gerçek olduğunu da bilmiyorum. Başkanımız, fabrika sahasındaki sivillerin kendi istedikleri noktadan ayrılabileceğini söyledi. Fabrika sahasındaki askerler de buradan ayrıldıktan sonra gerekli tüm tıbbi destek sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Rusya-Moldova anlaşmazlığı

Moldova’nın Rus gazı için Moskova’ya ödeme yapmaması üzerine 2 ülke arasındaki anlaşmazlığa dikkat çeken Peskov, “Mal teslim ediliyorsa ödeme yapılması gerekir. Bu konu ile görüşme Gazprom üzerinden yürütülüyor. Ancak borç sürekli artmamalı. Bu detaylar Gazprom’dan öğrenilebilir. Bu olayın ardında siyasi bir neden yok” şeklinde konuştu.

Erhan Altıparmak
 

İLGİLİ HABER

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından Rus oligarkların şüpheli ölümleri devam ediyor

İLGİLİ HABER

Rusya’nın saldırıları nedeniyle 6 milyondan fazla kişi Ukrayna’yı terk etti

İLGİLİ HABER

Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarından üçlü görüşme

İLGİLİ HABER

Kremlin: ‘Finlandiya’nın NATO’ya girişi Rusya’nın güvenliğine tehdit oluşturacak’

İLGİLİ HABER

Ukrayna’dan, Rusya’nın gaz ihracatı akışını askıya alma kararı

Kaynak: www.iha.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu