Dünya

Kuzey Kore’de yeni salgın hastalık paniği

Korona virüs salgını ile mücadele edilen Kuzey Kore’de yeni bir salgın hastalığa daha rastlandığı bildirildi. Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), ülkenin güneydoğusundaki Haeju kentinde yeni bir salgın hastalık tespit edildiğini duyurdu. Yeni salgın hastalığın adı ve salgının boyutu hakkında net bir bilgi paylaşılmazken, lider Kim’in ailesine ait stok ilaçları “akut enterik hastalık” teşhisi konan kişilere bağışladığı kaydedildi. Uzmanlar, Kuzey Kore devlet medyasının “enterik hastalık” olarak tabir ettiği hastalığın yiyecek ve su yoluyla veya enfekte kişilerin dışkılarıyla temasla bulaşan bağırsak hastalıkları tifo, dizanteri veya kolera olabileceğine dikkat çekerken, söz konusu hastalıkların ülkede zaten sıkça görüldüğü belirtildi.

Covid-19 salgını ve Birleşmiş Milletlerin yaptırımları nedeniyle zor günler geçiren Kim’in yeni salgın haberlerini kullanarak “ulusunu düşünen lider” imajı çizmeye ve halk desteği sağlamaya çalıştığı yönünde yorumlar yapıldı.

Vaka sayısı 4.5 milyonu aştı

Covid-19 salgınında yaklaşık 2 yıllık sürenin ardından ilk enfeksiyonu geçtiğimiz mayıs ayında açıklayan Kuzey Kore’de vaka sayısı kısa sürede milyonları bulmuştu. Kesin vaka sayısını açıklamayan devlet medyası, “şüpheli ateş belirtisi” gösteren hasta sayısının dün itibarıyla 4 milyon 532 bin 240’a yükseldiğini bildirmişti. Ülkede 73 kişi de şüpheli Covid-19 vakaları nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Burak Ersoy
 

Kaynak: www.iha.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu