Dünya

Rusya’nın ilhak ettiği Herson’da halka ‘Bölgeyi terk edin’ çağrısı

Rusya-Ukrayna arasındaki savaş, Ukrayna’nın güney cephesinde yoğun bir şekilde sürüyor. Ukrayna güney cephede kazanımlarını sürdürürken, Rusya‘nın ilhak ettiği 4 bölgeden biri olan Herson’da halka tahliye çağrısı yapıldı. Bölgeye Moskova yönetimi tarafından atanan Rus yetkili Vladimir Saldo yaptığı çağrıda, “Herson bölgesi her gün füze saldırılarına maruz kalıyor. Bu füze saldırıları, başta bölge sakinleri olmak üzere ciddi zararlar bırakıyor. Vurulan hedefler arasında oteller, konutlar, pazarlar, çok sayıda sivilin olduğu yerler var” ifadelerini kullanarak, halkın Herson’u terk etmesini istedi.

Saldo, Herson sakinlerinin Rusya’nın Rostov, Krasnodar ve Stavropol bölgelerinin yanı sıra ilhak edilen Kırım’a geçebileceğini söyledi. “Bu sürece yardımcı olmanızı rica ediyorum” diyen Saldo, “Biz, Herson bölgesinin sakinleri, elbette Rusya’nın kendi bölgelerini terk etmediğini ve Rusya’nın her zaman yardım ettiğini biliyoruz” şeklinde konuştu.

iha.com.tr üzerindeki haberler özet şeklinde yayınlanmaktadır. Haberin video, fotoğraf ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: www.iha.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu