Ekonomi

Bahar havaları fiyatlara yansıdı: Çarşı pazardaki fiyatlarda flaş değişim!

Soğuk kış aylarında hem yakıt fiyatlarına hem de gıda fiyatlarına gelen zamlar vatandaşın alım gücünü giderek düşürmüş, ülke genelinde ciddi bir geçim sıkıntısı başlamıştı. Ancak havaların ısınmasıyla hem yakıt giderleri büyük ölçüde azaldı, hem de çarşı pazarda fiyat indirimleri görülmeye başlandı.

İHA, Bursa’da pazar tezgahlarında satışa çıkan meyve ve sebzeler de geçen aya göre yarı yarıya düşüş yaşandığını ortaya koydu. En çok fiyat indirimi yeşillikte yaşanırken, marul 20 liradan 8 liraya, maydanoz 8 liradan 3 liraya, patlıcan 30 liradan 12 liraya, çilek 25 liradan 15 liraya, biber 30 TL’den 15 TL’ye, yeşil soğan 7 TL’den 2 TL’ye, salatalık 25 liradan 7 liraya kadar indi.

PAZARCILARDAN FİYAT YORUMU

İHA muhabirine konuşan Pazarcı Celal Güngör, “Havaların ısınmasıyla fiyatlar yarı yarıya düştü. Bursa’da yetişen ürünlerin tezgahları doldurması fiyatların azalmasına sebebiyet verdi. Kimisi 35 liraya cappucino içiyor o pahalı değil, burada maydanoza 3 lira veriyor ona pahalı diyor” dedi.

Bir diğer pazarcı esnafı ise, “İşler bayramda güzel oldu, şu anda havaların ısınmasıyla daha iyi olmaya başladı. Bilhassa yeşilliklerde çok fazla düşüş yaşandı. Patlıcan 30 TL’den 12 TL’ye, salatalık 25 TL civarındaydı şuanda 6 TL civarında. Domateste çok fazla düşüş yaşanmadı fakat ondada düşüş bekliyoruz” sözlerini kaydetti.

Kaynak: www.egehaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu