Ekonomi

Benzinli aracı olanlara önemli duyuru: Salı gününden itibaren uygulanacak

Benzinli araç kullananlara önemli duyuru yapıldı. Sosyal medyada benzine zam gelecek haberleri sonrası alınan bilgilere göre 25 Ekim Salı günü benzine yeniden zam gelecek.

44 KURUŞLUK ZAM KARARI

Sözcü’nün haberine göre, benzinin litresinde 44 kuruşluk zam kararı alındı. Zammın 25 Ekim Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan geceden itibaren geçerli olacağı belirtiliyor.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI
Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor. Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

MAZOTUN LİTRESİ KAÇ LİRA OLMUŞTU?
Fiyat artışının ardından İstanbul’da ortalama 7,30 liradan satılan mazotun litre fiyatı 7,53 lira olacak. Motorinin litresi Ankara ve İzmir’de 7,39 liradan 7,62 liraya çıkacak.

Kaynak: www.egehaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu