29 Aralık 2022

Çin’in Kasım ayında Avrupa’ya elektrikli otomobil ihracatı rekor seviyeye ulaştı


Çin’in Avrupa’ya elektrikli araç ihracatı Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla artarak aylık en yüksek seviyeye ulaştı. Çin otomobil ihracatının çoğu, Çin’de üretim yapan Avrupalı ​​otomobil üreticileri tarafından gerçekleştirilmiştir.

Çin gümrük yetkililerine göre, Çin’in Kasım ayında Avrupa’ya elektrikli araç ihracatı, bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 165 artışla 3,2 milyar dolar (yaklaşık 4,55 trilyon won) değerinde oldu.

Belçika ve İngiltere gibi Avrupa ülkeleri, ithalat paylarının %70’inden fazlasını oluşturdu. Çin’in Avrupa’ya elektrikli araç ihracatı, iki ay üst üste toplam araç sevkiyatının yarısından fazlasını oluşturdu ve Kasım ayındaki toplam araç ihracatı da rekor bir rekor kırarak 6 milyar ABD dolarına (yaklaşık 7,6 trilyon won) yükseldi.

Bu rakam, ağırlıklı olarak Volkswagen ve BMW dahil olmak üzere Avrupalı ​​ve küresel otomobil üreticileri tarafından Çin’de üretilen parça ve araçların Avrupa’ya ihracatını yansıtıyor.

Önde gelen bir Amerikan elektronik şirketi olan Tesla da geçen ay Çin’de 37.000’den fazla otomobil üretti ve bunları Avrupa’ya ihraç etti.

Kaynak: www.egehaber.com