Ekonomi

Ehliyet sahiplerine önemli duyuru: 14 gün içinde ödenmesi zorunlu! Cezası var

Araç sahibi milyonlarca vatandaşı ilgilendiren önemli bir duyuru yapıldı. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi için az bir süre kaldı. 14 gün içinde yapılmazsa cezası var. Araç sahibi vatandaşların 1 Ağustos’a kadar MTV ödemelerini yapması gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), MTV ödemelerinin nereden ve nasıl yapıldığına ilişkin duyuru yaptı.

MTV ÖDEMELERİ NEREDEN VE NASIL YAPILIR?

Anlaşmalı bankaların kredi kartları, banka kartları ya da yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yöntemleri ile ödeme mümkün olacak.

Ödemeler ayrıca anlaşmalı bankaların şubelerinden, alternatif ödeme kanallarından (internet ve telefon bankacılığı ve mobil bankacılık gibi), PTT iş yerlerinden ve tüm vergi dairelerinden de yapılabilecek.

MTV ödemesi için mükellefler, İnteraktif Vergi Dairesinin internet sitesinde “Hızlı Ödeme” bölümünden şifre girişi yapmadan “MTV Ödeme” alanına sadece plaka ve TC kimlik numarası bilgilerini girerek borçlarını görüntüleyip ödeyebilecekler.

SON ÖDEME TARİHİ

Ödemeler için son gün 1 Ağustos 2022 (31 Temmuz 2022 resmi tatile rastladığı için) olarak belirlendi.

MTV BORCU CEZASI

Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan maddeye göre, tescil edilmiş araçlar vergiye tabidir. MTV borcu ocak ve temmuz ayında mükellefin araç plakasına işler. Mükellef vergi dairesinden ve anlaşmalı bankalardan MTV borcunu ödeyebilir.

MTV’nin ilk taksiti gecikmeye düşerse yani ödenmezse ikinci MTV taksitine gecikme faizi yansıtılır. Eğer iki taksit de ödenmezse mükellef olan kişinin adresine uyarı mektubu yollanır. Daha sonraki işlemlerde ise T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kişinin banka hesaplarına haciz işlemi başlatılır.

Kaynak: www.egehaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu