30 Aralık 2022

Erdoğan, seçimlerden önce milyonlar için erken emeklilik hakkını açıkladı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hararetli bir seçime hazırlanırken Çarşamba günü emeklilik yaşı şartını kaldırarak iki milyondan fazla işçinin hemen emekli olmasının önünü açtı. Alınan kararla, yaklaşık 2,3 milyon çalışanın, belirlenmiş gereksinimleri karşıladıkları sürece – yaşlarına bakılmaksızın – erken emeklilik talebinde bulunmalarına izin veriyor.

Tedbir, Eylül 1999’dan önce çalışmaya başlayan ve 20-25 yıllık SGK’ya kayıtlı çalışma hayatını tamamlamış kişiler için geçerlidir. Türkiye’nin emeklilik yaşı daha önce kadınlar için 58, erkekler için 60 idi.

Türkiye’nin büyük işçi grupları tarafından savunulan yeni tedbir, Erdoğan’ın gelecek yıl zorlu bir seçimle karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi. Erdoğan’ın temel işçi sınıfı desteği tabanı, enflasyon yüzde 85’e yükselirken tasarrufların aşındığı Türkiye’nin ekonomik krizinden özellikle sert bir şekilde etkilendi.

Geçen hafta, Erdoğan ülkedeki asgari ücrette yüzde 55’lik bir artış duyurdu ancak liranın değerindeki düşüş, fiili ücretlerin dolar bazında yalnızca kesirli bir şekilde arttığı anlamına geliyor.

Bloomberg’e göre Türkiye hükümeti, yeni emeklilik paketinin ilk yılda yaklaşık 250 milyar liraya (13.4 milyar $) mal olacağını tahmin ediyor, ancak önümüzdeki yıllarda milyonların daha uygun hale gelmesiyle miktarın artması bekleniyor.

Gelişmekte olan birçok piyasa ekonomisi, yükselen ABD doları ve Ukrayna’daki savaşın şiddetlendirdiği küresel enflasyon tarafından hırpalandı, ancak ekonomistler, Türkiye’nin sıkıntılarının büyük ölçüde kendi kendine yol açtığını söylüyor.

Erdoğan, yüksek faiz oranlarının enflasyona neden olduğuna dair alışılmışın dışında bir ekonomi teorisini destekliyor. Aksini söyleyen geleneksel görüşe rağmen, merkez bankasına borçlanma maliyetlerini düşürmesi ve kredi erişimini artırması için baskı yaptı.

Türkiye’nin yüzde 84,39’luk resmi enflasyon okuması, bankaların resmi faiz oranından bir yıl boyunca borç vermeleri durumunda kredi değerinin yüzde 75,39’unu kaybettiği anlamına geliyor.

Türk yetkililer enflasyon tahminlerini aşağı yönlü revize ettiler ve şimdi manşet rakamının yüzde 65 civarında kalmasını bekliyorlar.

Kaynak: www.egehaber.com