23 Aralık 2022

Memur ve emeklilere 2023 Ocak ayında ne kadar zam verileceğini Bakan Bilgin açıkladı


Asgari ücret zammı sonrasında tüm emekliler ve memurlar, 2023 yılı Ocak ayında yapılacak olan maaş zammına çevirdi. Emeklilere ve memurlara verilecek yeni maaş zammına ilişkin bugün Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, müjde niteliğinde bir açıklama yaptı.

Geçen yıl emekliye, memur ve asgari ücrete verilen maaş zammı 2 ay sürmeden eridi ve vatandaş bu Ocak ayı zammının da yine 1-2 ay içerisinde eriyeceğinden endişeli. Buna ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 yılı Temmuz ayına kadar enflasyonun ciddi oranlarda düşeceğini bildirdi.

Bakan Bilgin bugün emekli maaşlarına ve memur maaşlarına ne kadar zam vereceklerine dair bazı açıklamalar yaptı. Bilgin, önümüzde ki maaş artışlarının enflasyon oranlarının üzerinde olacağını müjdesini verdi lakin ekonomistler maaş artışları TÜİK’in belirlediğin enflasyon oranıyla mı yoksa çarşı pazardaki gerçek enflasyon oranları üzerinden mi hesaplanacak diye tartışıyor. Zira araştırma şirketleri enflasyonun yüzde 300’lere dayandığını belirtirken TÜİK bu oranı yüzde 84 olarak belirlemiş durumda.

Memur ve emekli maaşlarının ne kadar zamlanacağına dair Bakan Vedat Bilgin şu açıklamalarda bulundu;

Aralık ayında enflasyon düşüşü devam edecek

Bizim memur maaşlarıyla ilgili imzaladığımız madde var. Enflasyon farkını toplu sözleşmelerde veriyoruz. Bu sene de enflasyon üzerinde artış vereceğiz. Onu şimdi açıklamayayım. Son ay enflasyonu hesaplandıktan sonra belirleniyor. Aralık ayı enflasyonu açıklandıktan sonra Ocak ayında belli olacak. Aralık ayında enflasyon düşüşü devam edecek. Biz tüm bunları değerlendirerek alım gücünü destekleyecek oranda karar vereceğiz.

Bitmemiş tamamlanmamış çalışmayı önceden açıklamak doğru olmaz. Biz ücret artışların dışında memur ve çalışanlarımızın ücretlerine çok önemli katkı yaptık. Ücret düzeyinde alınan vergileri vergi dışı bıraktık. Bu tüm ücretlere yansıdı. Şimdi bir başka şey daha yapılıyor.

Kaynak: www.egehaber.com