Ekonomi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) paranızı toplu olarak ödüyor! Süresi bitmeden başvurunuzu yapın!

SGK toplu ödeme yapacak! Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) sigortalı olanların yakınlarını ilgilendiren toplu ödeme fırsatı açıklandı! Verilen bu ödemeyle ihtiyaç sahibi herkes evlilik öncesi toplu miktarda ödemesini alabilecek. SGK tarafından yapılan bu ödeme çeyiz parası olarak biliniyor.

İhtiyaç sahiplerine verilen nakdi yardımlardan biri olan ölüm aylığı, sigortalı kişilerin vefatı durumunda hak sahiplerine bağlanıyor. Üstelik kız çocuklarına verilen ölüm aylığı, evlilik durumu söz konusu olduğunda çeyiz parasına dönüşüyor. Bu ödemeyi alabilmek için belirli bir süreyi aşmamak gerekiyor. İşte detaylar…

Tek seferde toplu halde ödenen bu yardım belirlenen şartlar sağlandığında hemen alınabiliyor. Ödemeyi almak için 5 sene şartı da konuluyor. Bu süre sonunda yapılacak başvurular kabul edilmiyor.

En düşük emekli maaşının bu sene 2500 TL olmasının ardından diğer kalemlerde de artış meydana geldi. Son verilere göre yetim parası (ölüm aylığı) en düşük hisse üzerinden (yüzde 25) yetim maaşı alan kız çocuklarına aylık 625 TL olarak veriliyor. Bu yardım ise 24 ay için toplamda 15 bin TL olarak ödeniyor. Çeyiz parası tek seferde veriliyor.

ÇEYİZ PARASI ALMA ŞARTLARI

Evlilik Ödeneği adı da verilen çeyiz parasından yararlanabilmek için ise bazı şartlar bulunuyor. Öncelikle, 2008’den beri yetim olan kız çocuklarına bu aylık veriliyor. Çeyiz parasını alabilmek için yetim aylığı almak ve yetim aylığı alırken evlenmek şart. Üstelik evlendikten sonraki 5 sene içerisinde başvuru yapılmazsa ödeme alma hakkı kaybediliyor.

Kaynak: www.egehaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu