Ekonomi

Ve sonunda emeklilerin beklediği haber geldi! Emekli maaşına yapılacak zam belli oldu: İşte zamlı maaş tablosu

Emekli zammında yaşanan son gelişmeler SSK ve BAĞ-KUR emeklileri tarafından yakından takip edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli zammına ilişkin yaptığı açıklama, emekli maaşına refah payı getirileceği yönünde yorumlandığı belirtildi. Konu ile ilgili olarak temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine %42,35 oranında zam yapılmıştı.

Merkez Bankası yıl sonu tüketici enflasyonu tahmini yüzde 65.2’ye yükseldiği belirtildi ve Merkez Bankası enflasyon tahmininin tutması halinde emeklilere yüzde 16,05 oranında zam yapılacağı vurgulandı.

4 AYLIK ENFLASYON BELLİ OLDU

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekimde aylık bazda yüzde 3,54, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 7,83 artış gösterdiği beliertildi ve yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 85,51, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 157,69 olarak kaydedildiği paylaşıldı. Bununla beraber Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 4 aylık zam oranı netleştiği belirtilerek 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı oranı yüzde 10,84 olduğu vurgulandı.

Emekli zammı ocak ve temmuz aylarında 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirlendiği belirtilerek SSK ve Bağ-Kur emeklileri, ocak ayında Temmuz-Aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranı kadar, temmuz ayında ise Ocak-Haziran dönemindeki 6 aylık enflasyon rakamları kadar zamlandığı ifade edildi.

YÜZDE 15 ZAM BEKLENİYOR

Haziran ayında yapılan zam sonrasında Temmuz ayının Haziran ayına göre, Ağustos ayının Temmuz ayına göre ve Eylül ayının Ağustos ayına göre enflasyon farkları toplandığında enflasyondaki yüzde 6.91 artış TÜİK tarafından tespit edilirken 6 aylık enflasyon farkının yarısının belli olduğu paylaşıldı. Ayrıca kalan 3 ayın bir önceki aylara göre enflasyon farklarının da toplanıp 6,91’e eklenmesiyle 6 aylık enflasyon farkı belli olmuş olacağı vurgulandı. Bunun yanı sıra diğer 3 ayın enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte enflasyon farkı ortaya çıkacağı ifade edildi.

Tüm bunlarla beraber 2022 yılı ilk 6 aylık enflasyon farkına göre memura 41,69 ve emekliye yüzde 42,35 oranında zam yapıldığı belirtilerek gerçekleşecek olan enflasyonun yüzde 15 oranında olması durumunda emeklilerin en az yüzde 15’lik zam alacağı bekleniyor.

Kaynak: www.egehaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu