6 Ocak 2023

30 Yaş altı vatandaşlar için ekran açıldı: Destek başvuruları başladı, hak kazananlar kura ile belirlenecek!


Bu desteği almak isteyenler için başvuru ekranı açıldı. Yapılan açıklamada 18 yaşından büyük ve 30 yaş sınırını geçmemiş olanların başvuru yapabileceği belirtildi. Yerli ırk hayvan dağıtımı desteğinden faydalanmak isteyenler için detaylar tek tek açıklandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, vatandaşlara yerli ırk hayvan dağıtımı desteği ve ağıl yapabilmeleri için inşaat malzemesi desteği sağlanacağını açıkladı.

Konu ile ilgili açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Çoban Start-Up başlıyor. Ekonomik zorluklar nedeniyle işine devam edemeyen genç çobanlarımıza yerli ırk hayvan dağıtımı desteği ve ağıl yapabilmeleri için inşaat malzemesi veriyoruz.

PROJE KAPSAMINDA ARANAN ŞARTLAR

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

İzmir il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak.

18 yaşından küçük olmamak ve 30 yaş sınırını geçmemiş olmak.

Daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış ve bu konuda tecrübe kazanmış ancak ekonomik sıkıntılar sebebiyle hayvancılığı bırakmış olmak.

Başvuran kişinin kendisinin ve birinci derece yakınlarının büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığına sahip olmaması.

Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olmak. (Mevcut ortaklık yoksa da proje başlangıcında kooperatif ortaklığı aranmaktadır.)

PROJENİN TEKNİK VE GENEL ÖZELLİKLERİ

Proje Bergama, Kınık, Bayındır ve Kiraz olmak üzere dört pilot ilçeden başlayacaktır.

Proje kapsamında şartlara uyan üreticilere 40 adet yerli ırk (karakeçi, maltız) keçi yardımı yapılacaktır.

Üreticilere, ağıl yaptırabilmeleri için inşaat malzemeleri (tuğla, çimento, kum, demir vb.) verilecektir.

Proje kapsamında hayvan desteği yapılan üreticilerin, İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İztarım A.Ş.’ye, süt veya et olarak (her yıl ürettiği ürünün en az %50’ini) geri ödemesi gerekmektedir.
Çoban Startup Projesine aday kişinin uygunluğu, hayvancılıkla ilgili bilgisi İzdoğa A.Ş. Mera İzmir Sertifikasyon Ekibi’nin yapacağı mülakatla belirlenecektir. Başvuru sayısında oluşacak yoğunluk göz önünde bulundurularak, mülakatla belirlenen çoban adayları arasında kura çekimi yapılacaktır.

Temin edilecek olan hayvanların ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ vizyonu kapsamında yer alan ‘Mera İzmir’ projesi kriterlerine uygun olarak yetiştirilmesi gerekmektedir. (Hayvanların asgari 7 ay ve üzeri merada otlatılması ve mısır silajı, reygras otu vb. su tüketen yem bitkilerinin verilmemesi halinde süt ve et alımı yapılması uygun görülecektir ve üretici “Başka Bir Tarım Mümkün” sertifikasyon ve denetim programına dahil edilecektir.)

Verilecek olan hayvan varlığının en az 5 yıl korunması ve bakılması gerekmektedir.

Kaynak: www.egehaber.com