Gündem

Deprem uzmanı Naci Görür’den İzmirliler ile ilgili flaş açıklama!

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya üzerinden İzmirli depremzedeler ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. İzmirli depremzedelerin İZDADA adına dernek kurduklarını söyleyen Görür, “İzmirlileri can-ı gönülden destekliyorum.” İfadelerini kullandı.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Görür açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

İzmirli depremzedeler İZDEDA adında bir dernek kurmuş haklarını arıyorlar. Bence bu doğru bir yol. Ülke çapında siyasileri depreme hazırlık konusunda harekete geçirmek için örgütlenmek ve demokratik yollardan talepte bulunmak gerekir. Örgütlenme için afetzede olmaya da gerek yok.

Can ve mal güvenliğinizin deprem olmadan önce sağlanması lazım. Devletin afet bölgelerinde deprem dirençli kentler oluşturmak için halkla birlikte elbirliğiyle çalışması lazım. İzmirlileri can-ı gönülden destekliyorum. Sevgiyle

İZDEDA NEDİR?

İZDEDA İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği’nin kısaltmasıdır.

İZDEDA hakkında şu açıklamalar yapılmıştır:

MİSYONUMUZ:

30 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen Ege Denizi merkezli deprem sonrası İzmir ve çevresinde bu depremden etkilenen insanları bir çatı altında toplayarak yaşanan sorunlara kamuoyunun ve yetkililerin dikkatini çekmek; depremzedelere bilgi vermek, destek olmak ve yol göstermek; depremzedeleri temsilen ilgili kişi ve kurumlarla görüşmeler yaparak hak kayıplarının önüne geçmek; yeniden inşa, planlama ve hayatı normalleştirecek tedbirlerin alınması konusunda çalışmalar yürütmek; gerekli görülen durumlarda idari ve yargısal girişimlerde bulunmak ve kalan her konuda depremzedelere fayda sağlamaktır. Bu hedef doğrultusunda gönüllülük ilkesiyle derneğimizin gelişimine ve ilerlemesine destek olmak, üyelerimizin yaşadığı sorunları çözüme kavuşturmak, kamu kurum ve kuruluşlarıyla temas halinde olarak çözüme destekte bulunmak ve bu çalışmalara destek veren tüm paydaşlarla ortak hareket etmek hedeflerimiz arasındadır.

VİZYONUMUZ:

30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan Ege Denizi merkezli depremden sonra yaşanan tüm mağduriyetlerin giderilmesini sağlamak; kamu kurum ve kuruluşları ile ortak hareket edilerek bu konuda bir İzmir modeli geliştirilmesinin sağlanması ve bu modelin gelecekte Türkiye’nin herhangi bir yerinde gerçekleşebilecek bir deprem sonrası örnek teşkil etmesini sağlamak; İzmir’den başlayarak tüm vatandaşlarımızın deprem öncesi alınması gereken önlemler ve deprem sonrası yapılması gerekenler konusunda bilgilendirilmesini sağlamaktır.

Kaynak: www.egehaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu