13 Aralık 2022

İlaçlara zam gelecek mi? Bakan Koca açıkladı!


Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bazı ilaçların piyasada bulunmadığı iddiaları ile ilgili açıklamada bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir de ilaçlara zam gelecek mi? açıklamasına nokta koydu. bazı ilaçlar piyasada bulunmuyor ve yeni yılla birlikte ilaçlara zam mı gelecek? İşte detaylar

İLAÇLARA ZAM MI GELECEK?

Bakan Koca, bazı ilaçların piyasada bulunamadığı iddialarına ilişkin şu sözleri söyledi: “Gündemimizdeki en önemli konu bu. Sorunları çözeceğiz. Maliyetler arttı, çözüm için bir yol haritamız var. İlaç fiyatlarında yılda 1 kez zam olması doğru değil. Belli dönemlerde en az 2 kez olması gerektiği kanaatindeyiz. Ancak şunu belirtmeliyim; bu dönemde hasta sayımız ve reçete sayımız yüzde 40 oranında arttı. Dolayısıyla bu dönemde hasta yoğunluğu, reçete sayısının fazlalığı, belli ilaçlarda tüketimin yoğunluğu ayrıca dünyada ham madde sorununun varlığı önemli bir neden.

Buna ek olarak şubat döneminde yapılacak olan bir önceki yılın euro kuru ortalaması üzerinden zam beklentisi bu sorunu daha da arttırıyor. Dolayısıyla bizim buna farklı bir yaklaşım getirerek olayı çözecek tedbiri hızla devreye almamız gerekiyor. Yıl içinde birden fazla güncelleme olabilir, onu tartışıyoruz. Bu döneme özel olarak, şubat öncesi dönemde ne yapabiliriz çalıştık. Çok uzun sürmeyecek.

HPV AŞISINDA SON DURUM NEDİR?

Bakan Koca, “Yerli HPV tanı kiti bir hafta on gün içerisinde devreye girecek. HPV aşısı ile ilgili de planımız hazırlanıyor. Hangi yaş gruplarına öncelikli olarak uygulayacağımız konusu üzerine çalışıyoruz” dedi.

Kaynak: www.egehaber.com