Gündem

Meteoroloji duyurdu: Geri geliyor! Çok sayıda il için sarı kodlu uyarı verildi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son dakika hava durumu raporunu paylaştı. Rapora göre yağışlı hava yurda geri geliyor. Bazı bölgelerde sıcaklıkların 2-6 derece arası düşeceği açıklanırken çok sayıda il için de sarı kodlu uyarı geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz geneli parçalı ve çok bulutlu Trakya, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Sakarya ve Bilecik çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimler, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi ile Bitlis ve Muş çevrelerinde yer yer kuvvetli olması tahmin ediliyor. Bugün Doğu Akdeniz’in doğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun batısında yer yer toz taşınımı bekleniyor.

2-6 DERECE AZALACAK

Hava sıcaklığını iç kesimlerde yağışla birlikte 2 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın batı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden, Akdeniz kıyıları ile doğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

İŞTE SARI KODLU UYARI VERİLEN İLLER

Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Bayburt, Erzurum, Rize, Artvin, Ardahan, Kars, Ağrı, Muş, Bingöl, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Sivas, Malatya, Kahramanmaraş, Kayseri, Yozgat, Adana, Osmaniye, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Aksaray, Konya ve Karaman.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimler, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi ile Bitlis ve Muş çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, heyelan, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Kaynak: www.egehaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu