Gündem

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi yapmayanlara flaş açıklama: Duyuru yapıldı!

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi yapmayanlara flaş açıklama yapıldı. Milyonlarca araç sahibi vatandaşın MTV 2. taksit ödemelerini 1 Ağustos tarihine kadar yapması gerekiyor. MTV ödemesi yapmayanlar için süre azaldı. 11 gün içinde MTV ödemesini gerçekleştirmeyen araç sahipleri ceza ödeyecek.

MTV NASIL ÖDENİR?

MTV ödemeleri iki taksitte yapılır. İlk taksit Ocak ayında ikinci taksit ise Temmuz ayında ödenir. MTV ödeme için son gün 31 Temmuz 2022. MTV ödemeleri www.gib.gov.tr aracılığıyla yapılır.

MTV HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Motorlu taşıtlar için iki kıstas ve matrah farkları bulunuyor. Aracın tescil tarihi 01.01.2018’den önceyse aracın yaşı ve motor hacmine göre MTV hesaplanıyor. 01.01.2018 tarihi ve sonrasında tescili yapılan araçlar için ise yaş, motor hacmi ve aracın matrahına göre hesaplama yapılıyor.

MTV SON ÖDEME TARİHİ

Ödemeler için son gün 1 Ağustos 2022 (31 Temmuz 2022 resmi tatile rastladığı için) olarak belirlendi.

MTV BORCU CEZASI

Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan maddeye göre, tescil edilmiş araçlar vergiye tabidir. MTV borcu ocak ve temmuz ayında mükellefin araç plakasına işler. Mükellef vergi dairesinden ve anlaşmalı bankalardan MTV borcunu ödeyebilir.

MTV’nin ilk taksiti gecikmeye düşerse yani ödenmezse ikinci MTV taksitine gecikme faizi yansıtılır. Eğer iki taksit de ödenmezse mükellef olan kişinin adresine uyarı mektubu yollanır. Daha sonraki işlemlerde ise T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kişinin banka hesaplarına haciz işlemi başlatılır.

Kaynak: www.egehaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu