26 Aralık 2022

Rusya, Yamal Boru Hattı Üzerinden Avrupa’ya Gaz İkmalini Yeniden Başlatmak İstiyor


Rusya, Yamal-Avrupa Boru Hattı üzerinden Avrupa’ya doğal gaz arzını yeniden başlatmaya istekli olduğunu açıkladı. Yamal-Avrupa Boru Hattı genellikle batıya doğru akıyor ancak Polonya’nın Almanya’da depolanan gazdan yararlanmak için Rusya’dan alım yapmaktan vazgeçmesinden sonra çoğunlukla tersine döndü.

TASS, Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak’a atıfta bulunarak, “Gaz kıtlığı devam ettiği için Avrupa pazarı önemini koruyor ve arzı sürdürmek için her türlü fırsatımız var. Örneğin, siyasi nedenlerle durdurulan Yamal-Avrupa Boru Hattı kullanılmadan kalıyor.” dedi.

Daha önce, devlete ait gaz üreticisi Gazprom, Sudzha üzerinden, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya günde 43 milyon metreküp gaz pompalamayı beklediğini açıklamıştı. Ne yazık ki boru hattı, Kazan’ın Volga şehrinin yaklaşık 150 km  batısındaki Kalinino köyü yakınlarında planlı bakım çalışmaları sırasında patladı.

Boru hattının büyüklüğünü bağlamına oturtmak gerekirse, işletim hızı , Avrupa’nın 2021’de Rusya’dan ithal ettiği 155 milyar metreküp doğal gazın çok küçük bir kısmı. Avrupa, kış sezonu için büyük miktarlarda doğal gaz stoklamayı başardı; öyle ki fiyatlar son aylarda keskin bir şekilde düştü.

Avrupa’nın Ukrayna savaşından önceki gaz ithalatının büyük kısmı olan Rus boru hattı gazı arzı damla damla düşmek üzereyken, Avrupa bu arada Rus LNG’sini aç bir şekilde topluyor. Wall Street Journal , bloğun Rusya’dan sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatının bir önceki yıla göre %41 arttığını bildirdi.

Novak, 2022’nin 11 ayında Rusya’nın Avrupa’ya LNG ihracatının 19,4 milyar metreküpe yükseldiğini ve bu rakamın yıl sonuna kadar 21 milyar metreküpe ulaşmasının beklendiğini açıkladı.

Londra merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü araştırma görevlisi Maria Shagina, WSJ’ye “ Rus LNG’si yaptırım rejiminin kara atı oldu ” dedi. Rus LNG’sinin Avrupa’ya ithalatçıları, sevkiyatların mevcut AB yaptırımları kapsamında olmadığını ve Rusya’dan ve diğer tedarikçilerden LNG satın almanın Avrupa enerji fiyatlarının kontrol altında tutulmasına yardımcı olduğunu savundu.

Kaynak: www.egehaber.com