12 Ocak 2023

Tarama testi yapılıyor: Çocuğu olan vatandaşlara duyuru yapıldı!


Çocuğu olan vatandaşları ilgilendiren bir duyuru yapıldı. Yapılan duyuruya göre, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan tarama testi uygulaması devam ediyor. Vatandaşların test için başvuru yapabileceği kanal açıklandı.

Ankara’da 6-72 ay arasındaki çocukların gelişimleri değerlendirildiği “Erken Dönem Gelişimsel Tarama Testi” uygulaması devam ediyor. Bu kapsamda belediye açıklamada bulundu. Yapılan açıklamaya göre, vatandaşlar “https://forms.ankara.bel.tr/gelisimsel-tarama-basvuru” internet adresi üzerinden başvuru yapabilecekler.

Ücretsiz uygulanıyor

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı Bölümü akademisyenleri tarafından, Sıhhiye’de bulunan merkezde yüz yüze gerçekleştirilen testlerin sonucunda gelişim geriliği tespit edilen çocuklara, ev temelli bireysel eğitim programları hazırlanıyor ve gelişimleri yakından takip ediliyor. Tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen uygulama Başkentli ailelerden de yoğun ilgi görüyor.

2022’de 1000 çocuğa uygulandı

2022 yılının ekim ayında başlayan ve 6-72 ay arasındaki çocukların gelişimlerinin değerlendirildiği proje 1000 çocuğa ulaştı. Tarama testine katılan çocukların durumlarına göre; uzmanlar tarafından gerekli yönlendirme ve değerlendirmeler yapıldı.

Kimler başvurabilir?

ailede sadece 06-72 aylık çocuğu olan aileler başvuru yapabilir. Başvuru formunda Veli T.C. kimlik no, veli adı soyadı, veli doğum tarihi ve veli cep telefonu gibi bilgiler isteniyor.

Kaynak: www.egehaber.com