MuğlaYerel

50 yaş üstü Uşak, İzmir, Manisa, Muğla, Kütahya’da yaşayan vatandaşlar: Duyuru yapıldı!

Uşak, İzmir, Manisa, Muğla, Kütahya ve diğer illerdeki tüm vatandaşları ilgilendiriyor. Türkiye’de maske zorunluluğu ve diğer birçok kısıtlama kaldırıldı. Ancak corona virüsü vakaları çıkmaya devam ediyor. Vaka sayılarındaki artışlardan endişelenen vatandaşlar ise kısıtlamaların geri gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Yapılan yeni açıklamalarda 50 yaş üstü vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.

Vaka sayılarında yaşanan artışlar vatandaşları endişelendirirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. 50 yaş üstü vatandaşlara uyarı yapan Bakan Koca, “Aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın Turkovac aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız oldukça etkili. Sonuçlarından memnunuz. Turkovac tercihinde ve önerisinde hassasiyet gösterelim. Bir de yine riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan kişilerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her zaman olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz.” İfadelerini kullandı.

Hastane yükü 3 kat arttı

Vaka sayısındaki artışlar hakkında da bilgi veren Bakan Koca, “Yeni yoğun bakımların açılması gibi bir durum yok. Panik havası yok. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi korumamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam. Vaka sayısının artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.” Dedi.

Diş hekimleri açıklaması

Sosyal medya üzerinden diş hekimleri ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

4.500 Diş Hekimliği Öğrencisi eğitimlerini tamamlayarak, hekimlik yeminini etti. Başarılarından dolayı yürekten kutluyoruz. Aramıza hoş geldiniz 2022’ler.
Bu yıl 13.000 hekim mezun eden Tıp Fakültelerimizin, 4.500 diş hekimi mezun veren Diş Hekimliği Fakültelerimizin değerli hocalarına, tıp ve diş hekimliği eğitiminde evlatlarını özveriyle destekleyen ailelerimize emekleri için şükran duyuyoruz.

Kaynak: www.egehaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu