İzmirYerel

Asgari ücretle çalışanlar dikkat: 639 TL para verilecek!

Ramazan Bayramı’nın gelmesi üzerine birçok çalışan mesai ücretini hesaplamaya başladı. Ramazan Bayramı’nda çalışacak olan çalışanlara açıklama yapıldı.  Özel iş yerlerinde çalışanlar ek mesaiye kalabilecekken bu bayramda çalışacak olan bir işçinin bir günlük ücretinin 2 katı maaş alacağı bildirildi.

İKİ KAT MESAİ ÜCRETİ ALACAK

Özel iş yerlerinde çalışan ve bayramda tatil olmasına rağmen çalışmaya devam edecek olan işçiler normal maaşlarından daha fazla maaş alacak. Toplam brüt ücretin 30 güne bölünerek bulunduğu günlük maaşın daha fazlası, ek mesai olarak işçilere ödenecek.

Ramazan Bayramı 1 Mayıs Pazar günü 13.00’da başlıyor. Böylece o saatten sonra resmi tatil olduğu için hiçbir işçi çalıştırılmaması, çalıştırıldığı durumda mesai ücreti alması zorunlu. Arife gününden itibaren çalışan işçiler iki kat mesai maaşı alacak.

Bayram tatilinin 9 gün olması durumunda maaşlar zamlı şekilde yatacak.

MAAŞLAR ZAMLI YATACAK

Arife günü işçiler yarım günlük ilave ücret alacakken, bayram tatilinde çalışan işçiler bir günlük maaş değil iki günlük maaş alacak.

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞAN İÇİN MESAİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Asgari ücretli (bu yıl için net 4 bin 253 lira) bir işçiye günlük net 142 lira ödenmesi gerekiyor. İşçi hafta sonu tatilini pazar yapıyorsa ve arefe dahil tüm bayram süresince çalıştıysa 8.5 yevmiye alacak. Bunun 4 yevmiyesi zaten asgari ücretin içinde. Dolayısıyla 4.5 yevmiye tutarında yani 639 lira (142×4.5) ilave ödeme yapılacak. Bayramlarda yapılan çalışmaların karşılığının bir sonraki ücret ile birlikte ödenmesi gerekiyor.

Kaynak: www.egehaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu