9 Eylül 2022

Aydın’da flaş karar: Yeni ücretler belli oldu!


Aydın’da yeni karar alındı. Yeni ücret tarifesi belli oldu. Kentte, okul servis ücretleri netleşti. Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Özmeriç, yeni servis ücretlerini açıkladı.

Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç konuyla ilgili “Aydınlıların haklarını iyi bilmelerini ve servis ücretlerinden alınan fazla paraların bizlerin cebine girmediğini bilmesini isteriz” dedi.

Yapılan toplantının ardından birçok velinin de merakla beklediği servis ücretleri netleşti. Alınan karara göre Aydın’da okul servis ücretleri 0-10 kilometreye kadar 480 TL, 10 kilometreden sonra kilometre başına 7 TL olarak belirlendi.

‘0-10 KİLOMETRE 480 TL OLARAK BELİRLENDİ’

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç ise Aydınlılara seslenerek “Bugün okul servis araçlarının ücretleriyle alakalı bir mesaj vermek istiyorum. Uzun zamandan beri beklediğimiz 2022-23 Eğitim-Öğretim yılında servis araçlarının ne kadar ücret alacağı merak konusuydu. Bu yıl itibari ile 0-10 kilometrede 480 TL olarak belirlendi. Tabi bunun yanında hafta sonu servisi, rehber personelin yüzde 20 payı gibi ekstra ücretlendirmeler olacaktır. Buna göre 10 kilometrenin üzerinde de kilometrede 7 TL olarak bir ücret alınacak. Buradan Aydın halkının da kendi haklarını bilmelerini istiyorum. Bu fiyatlar uzun araştırmalar sonucu ortaya çıkmış, denk bir fiyattır. Düşük fiyattan taşımacılık yapan servisçi esnafı olursa ya da haksız rekabet oluşturarak velilerden talep gelmesi durumunda her zaman gördüğümüz trafik kazaları olur. Biz bu kazaların neden olduğunu biliyoruz. Servisçiler de eğer kazanacağı fiyattan herkese eşit bir şekilde başkasının hakkına saygı göstererek bu işten ücret alırsa herkes bu işten makul bir şekilde geçimini sağlar” dedi.

‘FİYAT TARİFEMİZ BELLİ’

Aydın’da servisçilere yönelik bazı özel okulların yüksek fiyat telkinlerinde bulunduğunu ifade eden Özmeriç; “Plağın bir yönü daha var. Özel okullar tarafından bizim servisçi esnafına daha yüksek fiyatla alınmaları konusunda bazı telkinler alınıyor. Bunlar servis ücreti değil. Hiç olmazsa fazla alınan ücretin adı belli olsun. Bizim fiyat tarifemiz belli. Servisçi esnafımız bu fiyat tarifesinden memnun ve bu fiyat tarifesine uyan servisçilerin kazandığı paranın fazlasının bizim cebimize girmediğini de Aydın halkının bilmesini istiyorum. O yüzden sizlerle ya da okullarla bu konuyu görüşen velilerin haklarını bilmelerini istiyorum. Nasıl şehir içi fiyat tarifelerinde fiyat belli ise servis araçlarının da bir ciddiyeti olması çok önemli. Bu konuda Aydın’da özellikle Efeler’de ben bu ciddiyetin oluşturulduğu kanaatindeyim” dedi.

Kaynak: www.egehaber.com