14 Ekim 2022

Ege Bölgesi’ne yarın için flaş açıklama: Sarı kodlu uyarı yapıldı! Mecbur olmadıkça dışarı çıkmayın


Hafta sonu plan yapacak vatandaşları ilgilendiren bir açıklama geldi. Yarın Ege Bölgesi’nde bazı illerde kuvvetli yağış bekleniyor. CNN Türk Meteoroloji danışmanı Orhan Şen, bugün öğleden sonra Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde sağanak yağış beklendiğini belirtti. İç Ege’de yağışların kuvvetli olacağı vurgulanarak, vatandaşların dikkatli olmaları istendi. Öte yandan yağışların cumartesi günü de devam edeceği açıklandı.

İSTANBUL’A FIRTINA UYARISI

İstanbul Valiliği de yarın ve pazar günü için uyarıda bulundu. Valilikten yapılan açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre; Marmara’da rüzgârın, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, 16 Ekim 2022 (Pazar) günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.” denildi.

EGE’YE SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

CNN Türk Meteoroloji danışmanı Orhan Şen, Hava hafta sonu nasıl olacak? sorusuna, “Hava durumu açısından bu hafta sonu önemli. Ekim ayı olmasına rağmen Türkiye kuru bir hava geçiriyor. O açıdan yere düşen her damla bizim için çok önemli. Böyle bakarsak bugün öğlenden sonra Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yağış bekliyoruz. Bu yağışın Marmara’da akşam saatlerinden itibaren İstanbul’u da içine alacak şekilde yağış meydana gelecek.

Bunun yanında İç Ege’de yağışların biraz kuvvetli, 7-8 saat içinde metrekareye 30 kilogram yağmur düşebilir. Betonla kaplı şehirlerde su baskınına neden olabilir. İstanbul’da bu akşam saatlerinden itibaren yağış başlıyor, yarın öğleye kadar sürecek. Bu yağışlar 30 kilogram yağmur bırakabilir. Cumartesi günü ise yağış devam edecek. Yani cuma başlayan yağış cumartesi gece yarısına kadar sürecek. Bu akşam başlayacak yağışlar Marmara’nın güneyi, İstanbul Anadolu yakası daha sonra ise bütün İstanbul’u kapsayacak şekilde 30 kilogram yağış göreceğiz.” yanıtını verdi.

MUĞLA VE ANTALYA’DA YAĞIŞ KUVVETLİ OLACAK

Muğla ve Antalya’da yağışların kuvvetli olacağını belirten Şen, “Bana Akdeniz Bölgesi’ndeki yağışlar bana biraz önemli geliyor. Muğla ve Antalya’da yağış biraz kuvvetli olacak.” dedi.

SARI KODLU UYARI

Öte yandan Şen’in bu uyarısının ardından Meteoroloji’nin Meteouyarı sayfasında da Muğla ve Antalya için sarı kodlu kuvvetli yağış uyarısı verildi.

Uyarıda ‘15.10.2022 Cumartesi günü Batı Akdeniz’de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; öğle saatlerinden itibaren Muğla çevrelerinde, öğle saatlerinden sonra Antalya’da kuvvetli olması bekleniyor. Kuvvetli yağışların 16.10.2022 Pazar günü akşam saatlerine kadar yerel olarak etkili olması beklendiğinden; sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır’ denildi.

Kaynak: www.egehaber.com