İzmirYerel

İzmir Fuar için belediye duyurdu: Yarın başlıyor!

İzmir’de her sene binlerce vatandaş Enternasyonal Fuarı’na gidiyor. Bu nedenle fuar ile ilgili yapılan açıklamalar vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Son olarak belediye Lozan kapısı ile ilgili açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada kapıyı yenileme çalışmalarının yarın başlayacağı bildirildi.

İzmir’de Kültürpark’ın Lozan kapısı yenilenecek. Bu nedenle belediye duyuruda bulundu. Yapılan açıklamada yenileme çalışması nedeniyle Lozan Kapısı’nın yaya girişine kapalı olacağı bildirildi. Yarın başlayacak olan çalışmaların 91. İzmir Enternasyonal Fuarı’ndan önce tamamlanması planlanıyor.

Neler yapılacak?

Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen ve zamanla yıpranan Kültürpark’ın Lozan Kapısı da Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ile 1938 tarihli özgün haline göre yeniden yapılacak. Fen İşleri ve Yapı İşleri Dairesi Başkanlığı ekiplerince yarın (17 Temmuz 2022) başlayacak çalışmalar kapsamında kapının merkezinde bulunan betonarme iki kule korunarak güçlendirilecek. Kulenin sağında ve solunda bulunan giriş kapıları yıkılarak yeniden yapılacak. Beton ve kilit parke olan zemin kaplaması yerine mermer döşenecek. Ülke bayraklarının yer aldığı direkler giriş kapılarının üzerine alınacak.

Kaynak: www.egehaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu