18 Aralık 2022

İzmir’de yaşayan vatandaşlar dikkat: Bedava dağıtılacak!


İzmir’de yaşayanları ilgilendiren bir açıklama geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından duyuru yapıldı. Yapılan duyuruda bedava paket dağıtılacağı belirtildi. Buna göre, diyet yapmak zorunda kalan çölyak ve fenilketönüri hastalarına bedava paket dağıtımı yapılıyor. Bu ayın sonuna kadar 4500 paket hastalara dağıtılmış olacak.

BEDAVA PAKET DAĞITILACAK

İzmir’de çölyak ve fenilketönüri hastalarına diyet ürünlerinin bulunduğu paket dağıtımı yapılıyor. Belediye tarafından yapılan açıklamaya göre, yıl sonuna kadar glüten ve protein yapıtaşı fenilalanin içermeyen gıdaların bulunduğu 4 bin 500 paketi hastalara teslim edilmiş olacak.

GIDA PAKETLERİNDE HANGİ ÜRÜNLER VAR?

Dağıtılan gıda paketlerinde hangi ürünlerin olacağı merak ediliyor. Un, makarna, tel şehriye, tarhana, tahıl gevreği, puding, kurabiye, yumurta ikamesi, pirinç ikamesi, yoğurt ikamesi, et köfte ikamesi, tavuk aromalı çorba, kraker, çikolata, irmik, gofret gibi gıda malzemelerinden oluşan paketler hem hastaların hem de derneklerin görüşleri alınarak hazırlandı. Glüten ve fenilalanin içermeyen gıda ürünleri piyasada yüksek fiyatlarla satılıyor.

2019’da 3 bin 390, 2020’de 3 bin 585, 2021 yılında 4 bin 20 özel gıda paketi ulaştırılmıştı.

Kaynak: www.egehaber.com