21 Aralık 2022

İzmir’de yaşayanlara duyuruldu: Ocak ayından itibaren bedava dağıtılacağı müjdelendi!


İzmir’de yaşayanlara duyuruldu. Ocak ayından itibaren bedava dağıtılacağı açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan karar doğrultusunda, bedava ara öğün ve meyve dağıtılacak. Ekonomik kriz göz önüne alınarak, öğrencilere bedava meyve ve ara öğün dağıtımına karar verildi.

İzmir’de öğrenciler için harekete geçildi. 6-14 yaş arasındaki öğrencilere okullarda bedava ara öğün ve meyve dağıtımı yapılacak. Ekonomik krizden öğrencilerin de etkilendiğini vurgulayan Tunç Soyer, “Toplumun içinde bulunduğu bu yakıcı yoksullaşma hali her türlü desteğin yaşamsal olduğunu bize gösteriyor. Çocuklarımız için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Gıda fiyatlarındaki fahiş artıştan etkilenen öğrencilerin beslenme sorunu yaşamaması için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, devlet okullarındaki 6-14 yaş arası öğrenciler için yeni bir projeyi daha hayata geçiriyor. Üniversite öğrencilerine sıcak yemek ve çorba desteği veren Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılı Ocak ayında ilkokul ve ortaokul öğrencilerine de atıştırmalık ara öğün ve meyve dağıtmaya başlayacak.

Fizyolojik ve bilişsel gelişimleri için takviye gıda ihtiyacı olan ilkokul ve ortaokul öğrencilerine 20 gram kavrulmuş fındık, 50 gram kuru üzüm, mandalina, portakal ile elma dağıtılacak. Öncelikli olarak dezavantajlı mahallelerdeki 65 okul ve 50 bin öğrenciye ulaşılacak. Projenin metropol dışı ilçelerde yaygınlaştırılması planlanıyor.

TUNÇ SOYER’DEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ekonomik krizin çocukları da etkilediğini belirterek “Cumhuriyetin 100. yılına karanlık bir tabloyla giriyoruz. Artık çocuklarımızın temel gıda maddelerine, proteinli besinlere, meyveye erişimi de gittikçe kısıtlı bir hale gelmeye başladı. Toplumun içinde bulunduğu bu yakıcı yoksullaşma hali her türlü desteğin sadece önemli değil yaşamsal olduğunu bize gösteriyor. Çocuklarımız için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz” dedi.

ÖĞLE YEMEĞİ DESTEĞİ VERİLİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2019’dan itibaren özel durumdaki öğrencilerin eğitim gördüğü kamuya ait 29 özel eğitim okuluna düzenli olarak öğle yemeği desteği sağlıyor. Bu okullara her gün ortalama 2 bin 500 kişilik öğlen yemeği dağıtılıyor.

SÜT DESTEĞİ YAPILIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu projesini de sürdürüyor. Çocukların sağlıklı gıdaya erişmesi için geliştirilen proje kapsamında her ay düzenli olarak 61 bin 265’i 1-2 yaş arasında olmak üzere 30 ilçede toplam 115 bin çocuğa süt dağıtıyor. Başkan Tunç Soyer’in “Başka bir tarım mümkün” söylemiyle hayata geçirdiği sağlıklı, sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla süt alımı ve dağıtımı İzmir’in geneline yayılarak hem üretici hem de çocuklar destekleniyor.

Kaynak: www.egehaber.com