4 Ocak 2023

Mülk sahipleri veya apartman yöneticileri: Başvurular başladı, yapanlara ücretsiz dağıtılacak!


Apartman yöneticileri veya mülk sahipleri için duyuru yapıldı. Yapılan duyuruya göre, başvuru ekranı açıldı. Söz konusu başvuruyu yapan binalara ücretsiz olarak yağmur suyu depoları dağıtılacak.

İzmir’de belediye yağmursuyu depoları dağıtımı yapacak. Bu kapsamda açıklamada bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu gördüğünüz yağmursuyu depoları ile çatılarınıza düşen yağmur sularını depolayıp, kuraklıkla birlikte mücadele edebiliriz. 5 bin binaya ücretsiz dağıtacağız. Başvuru için:http://sungerkent.izmir.bel.tr” ifadelerini kullandı.

Uygun olmayanlar

Daha önce aynı bina için başvuru yapıldıysa

Yağmursuyu toplama hattı bileşenleri yağmur suyu yönergesinde belirtilen kriterlere göre olmalıdır.

Başvuru uygunluk koşullarını sağlayan vatandaşlarımızdan İzmir Büyükşehir Belediye Meclis kararı gereği yıllık 50,-TL (Elli Türk Lirası) kullanım ücreti alınacaktır.

Uygun olanlar

Yağmursuyu deposunun kurulu olduğu mülkün sahibi olmanız veya mülk ile ilgili yetkinizin olması gerekmektedir. Buna ilişkin tapu örneği yada noterden yetkilendirildiğinize ilişkin vekaletname örneğinin başvuru sırasında sunulması gerekmektedir.

Teşvik sisteminden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın apartman ya da sitede oturuyor olması halinde yönetici olduğunu belgeleyen kat malikleri karar defterinin ilgili sayfasının örneği ile başvurunun yapılması gerekmektedir. Başvurunun kabul edilmesi durumunda kat maliklerinin oy çokluğu ile alınmış karar ayrıca istenecektir.

Kaynak: www.egehaber.com